KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2026
Wójt Gminy Charsznica informuje, że kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn z terenu Gminy Charsznica zostanie przeprowadzona w dniu 21 oraz 22 kwietnia 2026 r.
- Kwalifikacja kobiet odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2026 r.
- Dzień rezerwowy zaplanowano na 24 kwietnia 2026 r.
Miejsce pracy Powiatowej Komisji lekarskiej: Miechów, ul. Marii Konopnickiej 4 (budynek krytej pływalni)
Godziny pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej: 7.30-14.00.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2026 roku podlegają:
1) mężczyźni urodzeni w 2007 roku;
2) mężczyźni urodzeni w latach 2002-2006, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3) osoby, które w latach 2024 i 2025:
- a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 825 z późn. zm.) przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
4) kobiety urodzone w latach 1999–2007 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2025/2026 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022r. o obronie Ojczyzny;
5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się w miejscu i terminie określonym w wezwaniu, zabierając ze sobą:
– dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
– posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, celem przedstawienia Powiatowej Komisji Lekarskiej, jeżeli może być pomocna przy określaniu zdolności do służby,
– dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki,
– kwalifikacje zawodowe, np. prawo jazdy.
Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie i miejscu jest obowiązana powiadomić o tym fakcie Wójta Gminy Charsznica najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Wówczas zostanie wyznaczony nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny Wójt Gminy Charsznica z urzędu lub na wniosek Przewodniczącego Powiatowej Komisji Lekarskiej w Miechowie lub Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę, w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zgodnie z art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 825 z późn. zm.)
Nieotrzymanie imiennego wezwania nie zwalnia osób podlegających kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu Wojewody Małopolskiego z dnia 16 stycznia 2026 roku w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2026 r. na obszarze województwa małopolskiego.
