Środowiskowy Dom Samopomocy
15 grudnia 2010 roku rozpoczął działalność Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelczy gmina Charsznica. ŚDS jest przeznaczony dla 30 osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi ,które nie wymagają leczenia szpitalnego bądź opieki stacjonarnej .Obecnie w zajęciach bierze udział 30 osób. ŚDS w Jelczy pracuje w godzinach od 7,30 do 15,30 telefon do Placówki 41/3827405 adres e-mail: sds@charsznica.pl Do ŚDS decyzje kierujące wydaje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Charsznicy. W ŚDS w Jelczy jest zatrudniona kadra specjalistów tj: pracownik socjalny, instruktorzy terapii zajęciowej, psychiatra, psycholog, opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Ze względu na rozległość gminy i nie wystarczająco dobrze rozwinięty transport do przewozu osób, a także na rodzaj schorzenia ,który nie zawsze pozwala podopiecznemu na samodzielny dojazd do Placówki , podopieczni na zajęcia są dowożeni , a po zajęciach odwożeni samochodem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych.
W ramach ŚDS funkcjonują następujące pracownie:
1/kulinarna i gospodarstwa domowego,
2/komputerowo-edukacyjna,
3/plastyczno-krawiecka, rękodzieła
4/gabinet poradnictwa socjalno-prawnego spełniający również rolę gabinetu poradnictwa psychologicznego, psychiatrycznego
5/świetlica spełniająca rolę ogólnej Sali spotkań-klubu,
6/pokój wyciszeń
ŚDS posiada pomieszczenia na rehabilitację ,które w roku bieżącym planuje zapełnić potrzebnym dla pensjonariuszy sprzętem i zatrudnić rehabilitanta . Obecnie pomieszczenie jest wykorzystywane do codziennej gimnastyki.
Uczestnikom ŚDS zapewnia się w szczególności : prowadzenie postępowania wspierającego-aktywizującego. trening samoobsługi ,zaradności życiowej, trening w zakresie wyglądu codziennego i higieny osobistej ,trening kulinarny i gospodarstwa domowego ,trening umiejętności społecznej i interpersonalnych zachowań, trening budżetowo-ekonomiczny, trening spędzania czasu wolnego, terapię psychologiczną, wsparcie opiekuńcze ,poradnictwo socjalne. Świadczenia rekreacyjno-kulturalne konsultację psychologiczna i psychiatryczną ,inne formy postępowania, w tym przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej. Rodzaj i zakres zajęć w ramach planu postępowania wspierająco-aktywizującego jest dostosowana do potrzeb i możliwości uczestników.
Informujemy iż w dniu 28.05.2021 „Stowarzyszenie Koło Gospodyń wiejskich w Jelczy” podpisało umowę o przyznaniu pomocy na realizacje operacji: „Szerzenie lokalnej kultury kulinarnej i dziedzictwa lokalnego w miejscowości Jelcza”.
PLAKAT
Zdjęcia z realizacji projektu: